Czy stałość uczuć jest możliwa?

Czy stałość uczuć jest możliwa? Uczucia są ważnymi emocjami w każdym człowieku. Bez nich człowiek nie umiałby okazywać zrozumienia, smutku czy empatii. Bez nich przechodzilibyśmy obok siebie obojętnie. Nie okazywalibyśmy pomocy drugiemu człowiekowi, nie rozmawialibyśmy, ani nic do siebie nie czuli. Dlatego bez nich człowiek nie spełniałby swoich podstawowych funkcji. Osoby, które nie mają skłonności do okazywania uczuć są samotni i obojętnie patrzą na drugiego człowieka. Podobnie jak osoby zranione po wcześniejszych związkach, do miłości podchodzą dość ostrożnie. Uważają, że nie ma czegoś takiego jak uczucia, tylko namiętność, która z czasem gaśnie. Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ miłość istnieje. Problem jest jednak w tym, że ludzie nie potrafią się dobierać.

Na przykładzie np.: kobieta wierzącą i chcąca czekać ze współżyciem do ślubu, nie stworzy trwałej relacji z mężczyzną, który w ogóle nie wierzy i domaga się współżycia od razu. Stałość uczuć jest możliwa tylko wtedy, kiedy zaczniemy widzieć w drugim człowieku takie cechy jak dobroć, szacunek, miłość i zrozumienie, bez znaczenia na wiek, wykształcenie czy wygląd. Tylko taki układ może dać trwałość uczuć dwojga ludziom. Bardzo często mówi się, że prawdziwie kochać potrafią tylko osoby pozbawione wzroku. Nie widzą, a kochają, bo czują, a nie widzą. Uczucia są czymś, czego nie można dopasować. Nie można szukać prawdziwych i trwałych uczuć w kimś, kto spełnia nasze wymagania zewnętrzne. Albo człowiek pokocha drugą osobę taką, jaka jest faktycznie i stworzy z nią trwały związek, albo zwiąże się z kimś na jakiś czas, po czym to się rozpadnie. Wielu ludzi nigdy nie zwiąże się z człowiekiem, który jest np. niższego statusu społecznego od naszego, bo nie jest taki, jaki powinien być. Stałość uczuć to miłość ponad wszystko, ponad wszelkie problemy i przeciwności losu.Miłość na dobre i na złe.

Nie można mówić, że takiej miłości nie ma, bo zdarzają się pary, w których uczucie takie istnieje. Młodzi ludzie, zanim zaczną budować sferę uczuciową, wybierają obiekt, który musi w pierwszej kolejności jak rzecz posiadać pewne funkcje i kiedy taki model znajdziemy, wybieramy go i dopiero później buduje się emocje. Nie są to emocje spontaniczne, lecz wymuszone, jest to wręcz ekscytacja, która szybko mija. Dlatego, aby stworzyć stałe i silne uczucia w związku, po prostu zakochaj się w kimś, kto wzbudzi w tobie prawdziwe emocje, mimo wszystko kim jest. Taki związek będzie trwały niż taki ze sztucznego doboru.

Dodaj komentarz