Jak poradzić sobie z samotnością?

Samotność to problem coraz większej części społeczeństwa. Wyniszczanie instytucji rodziny, propagowanie cywilizacji śmierci, powodują budowanie świadomości, że liczę się tylko ja i żyję przede wszystkim dla siebie, oraz robię wszystko dla swojej przyjemności. Społeczeństwo zubożałe w prawdziwe uczucia, w działaniach swoich nie pozbawione interesu i celu, zaczyna stawać się coraz bardziej samotne. Samotność ta bierze się z przekonania, że człowiek nie potrzebuje trwałych relacji, lecz tylko takich, które dają nam osobistą korzyść. Kiedy człowiek zatrzymuje się w punkcie, w którym nie jest w stanie nawiązać więzi międzyludzkich, zaczyna czuć się samotny i podupada psychicznie. Zaczyna sobie wmawiać, że jest do niczego i jest nieatrakcyjny/a. Na pytanie jak radzić sobie z samotnością nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Przede wszystkim należy zacząć od pracy nad samym sobą. Pierwszym krokiem powinno być solidne przemyślenie sprawy, na co zwracam uwagę podczas nawiązywania więzi międzyludzkich. Kiedy zanalizujesz na czym ci do tej pory zależało, zastanów się czego tak naprawdę potrzebujesz do szczęścia. Nie zastanawiaj się co do dej pory źle robiłeś/robiłaś, tylko zastanów się co zrobić, aby nawiązać trwałą relację, która będzie procentowała na przyszłość. Postaw na własny, wewnętrzny rozwój poprzez postrzeganie w drugim człowieku więcej, niż widzą twoje oczy. Zacznij kierować się sercem a nie w 100% emocjami i fascynacjami. Kierowanie się samymi fascynacjami i emocjami doprowadza do stworzenia krótkotrwałej relacji, która się dość szybko skończy. Radzenie sobie z samotnością nie może być rozwiązaniem, które ma nas nauczyć życia w samotności , lecz ma nauczyć nas jak budować nowe relacje tak, aby były oparte na tym co jest najważniejsze, a więc na szacunku i miłości.

Najlepszym rozwiązaniem na początek byłoby nawiązanie zwykłej ludzkiej przyjaźni nieopartej na interesowności, czy osobistym celu, lecz na więzach duchowych. Dla osób samotnych bardzo ważne jest to, aby mieć z kim porozmawiać, opowiedzieć komuś co się czuje. Wyrzucenie z siebie złości, niepokoju i strachu jest bardzo ważne i oczyszczające. Gromadzenie w sobie frustracji spowodowanych samotnością może tylko i wyłącznie zaszkodzić. Nie skupiaj się na przeszłości , lecz stawiaj na przyszłość i staraj się nie powielać poprzednich zachowań, oraz nie szukaj wzorców, które poprzednio zawiodły. Myśl pozytywnie, bądź otwarty na każdego człowieka, a nie tylko na tego, który odpowiada naszym oczekiwaniom estetycznym. Najważniejsze jest to, jaki ktoś będzie dla nas przez całe życie a nie przez jedną noc.

Dodaj komentarz