Jak powiedzieć dzieciom, że kogoś mam?

Ten problem ma wiele matek/ojców samotnie wychowujących dzieci, rozwódek/rozwodników, wdów czy wdowców, kiedy kogoś poznają i chcą sobie z tą osobą ułożyć życie. Dzieci są bardzo wrażliwymi istotami, które inaczej odbierają pewne sprawy niż dorośli ludzie. Dla dziecka coś, co dla nas wydaje się błahe, jest wielkim zmartwieniem. Dlatego zanim powiesz, swojemu dziecku/ dzieciom, że kogoś masz, to przeprowadź bardzo delikatną rozmowę. Przygotuj je do tego co usłyszą, oraz przygotuj się sama o co konkretnie ich zapytasz. Staraj się zadawać pytania tak, aby były nastawione na uzyskanie opinii o tym, co by powiedzieli gdyby ktoś z wami jeszcze zamieszkał, a więc na wprowadzenie nowej osoby do domu. Następnie staraj się poznać zdanie dziecka na temat, czy nowy domownik zburzyłby ich spokój i z mienił nastawienie bezpośrednio do Ciebie. Zapytaj również czy chcieliby, aby tata czy mama byli szczęśliwi.

Oczywiście tłumacz, że to nie zmieni twojego nastawienia do nich i , że zawsze będziesz kochać swoje dzieci tak samo mocno, że zawsze będą najważniejsze i na pierwszym miejscu. Nie staraj się narzucać swojego zdania, tylko wysłuchaj. Po wysłuchaniu przeanalizuj całą rozmowę. Jest to o tyle ważne, że nie możesz popsuć swoich kontaktów z dziećmi, z powodu swojej miłości do kobiety czy mężczyzny. Kiedy zdecydujesz, że dzieci są otwarte i wyrozumiałe na twojego nowego partnera, czy partnerkę, to po prostu powiedz, że kogoś masz i że jesteś bardzo szczęśliwa/szczęśliwy z tego powodu. W ten sposób można rozmawiać z dziećmi małymi w wieku przedszkolnym , czy w wieku wczesnoszkolnym. Oczywiście jeśli dzieci są już dorosłe, czy w wieku, w którym już wiele rozumieją , to rozmawiaj z nimi jak z dorosłymi ludźmi, a nie jak z małymi dziećmi. Zrozumieją wtedy, że masz ich za równych partnerów i cenisz i ch zdanie.

Na pewno pomoże ci to i ułatwi wiele w przekazie. Sam fakt przekazania informacji, że już kogoś masz i chciała/ chciałbyś, aby go/ją zaakceptowali , musi być w atmosferze przyjaznej. Oczywiście ty sam najlepiej znasz swoje dzieci i wiesz jak reagują na pewne informacje. Czasem jest tak, że dzieci nie chcą, aby mama czy tata kogoś mieli, to po prostu musisz pomału przyzwyczajać dzieci do tego faktu. Trzeba dużo z nimi rozmawiać, starać się wspólnie spędzać czas wraz z przyszłym partnerem. Po prostu należy dać dzieciom czas, aby się przekonały do tego człowieka . Najgorsze jest postawienie dzieci przed faktem dokonanym i narzucenie im czegoś bez wysłuchania ich zdania. Takie zachowanie może doprowadzić do pogorszenia się stosunków pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

Dodaj komentarz