Jak przełamać rutynę w związku?

Rutyna w związku doprowadziła już do rozpadu niejednego małżeństwa. Zazwyczaj powodem takiej sytuacji jest myślenie, że co miało się wydarzyć, to już się wydarzyło i nic się zmienić nie może. Dlatego osoby, które odczuły , że w ich życiu nie ma nic oprócz rutyny, uważają, że życie takie nie daje szczęścia i radości. Osoby takie są znudzone, zmęczone i nieusatysfakcjonowane swoim życiem. Dlatego nie można doprowadzić do stanu, w którym może dojść do całkowitego wyczerpania sił witalnych w człowieku. Codzienne sprawy takie jak zakupy, gotowanie, pranie czy sprzątanie, oraz wychowywanie dziecka, nie mogą być czynnościami przerzuconymi tylko na jedną osobę, przeważnie kobietę. Jeśli jedna osoba wykonuje te same czynności codziennie i nigdy nie jest wyręczana przez drugą stronę, to może uświadomić sobie, że nie chce dłużej tak żyć, bo ma również swoje marzenia i cele. Dzisiaj standardowa młoda rodzina wygląda mniej więcej tak, że kobieta zostaje w domu z dziećmi, nie ma czasu dla siebie, ani na realizację swoich marzeń, a rola faceta ogranicza się do zarabiania pieniędzy. Jasne jest, że w takim modelu rodziny, popadnięcie w rutynę może być bardzo szybkie.

Dlatego, aby wyeliminować rutynę ze związku, należałoby po prostu zacząć dzielić się codziennością tak, aby każda ze stron miała czas na własny rozwój, ale i wspólne spędzanie czasu. W małżeństwach, do których wkradła się rutyna, życie wygląda tak, że ludzie ze sobą rozmawiają na tematy czysto przyziemne, nie interesują się swoimi potrzebami i uczuciami. Ludzie tacy nie rozmawiają na tematy, czego pragną, czego oczekują od partnera, co czują i nie szukają porozumienia w sporach. Dlatego, aby rutyna nie znalazła miejsca w związku, nie należy szukać u przyjaciół i obcych ludzi pocieszenia i być wylewnym o tym co boli, lecz należy prowadzić szczere rozmowy ze swoim partnerem/partnerką. Naturalnym zachowaniem powinno być zauważanie i wspieranie się wzajemnie, jeżeli z jedną stroną dzieje się nie tak, jak powinno. Poza wzajemnym zainteresowaniem, dobrze byłoby, aby wspólne spędzanie czasu nie było tylko podczas posiłku, ale także w innych sytuacjach. Człowiek jest istotą myślącą, posiadającą uczucia i wolną wolę. Dlatego ważne jest, aby dawać do zrozumienia partnerowi/partnerce, że zależy nam na nim/ na niej i na związku. Każdego dnia należy okazywać , że się jest i można polegać na sobie i partnerka/ partner nie jest sama/sam.

Czasem w związkach bywa tak, że jedna osoba zajmuje się wszystkim, oraz sama musi rozwiązywać wszelkie problemy, mając taki ciężar na swojej głowie, może mieć dość życia w takim związku. Żadne prezenty i niewiadomo jaki luksus nie zastąpi tego, co jest najważniejsze, czyli miłości, szacunku i zainteresowania partnerem/partnerką. W związkach, w których dominuje rutyna trzeba zacząć pracować nad jej wyeliminowaniem. O uczucie należy dbać każdego dnia. Trzeba je pielęgnować jak kwiaty, bo inaczej zwiędną. Jeśli ktoś uważa, że staranie się o drugą stronę, bycie dla niej przyjacielem i pomaganie jej w obowiązkach jest wystarczające tylko na początku małżeństwa, to sam skazuje się na klęskę. Bycie z kimś w związku, w którym są dzieci, nie jest wcale przeszkodą, aby czasem pójść do kina i chodzić na wspólne spacery. Wspólne spędzanie czasu może odbywać się także przy grach rodzinnych i zabawach, jest to klucz do wzmacniania więzi emocjonalnych i rodzinnych. Dla człowieka chcącego przełamać rutynę wszystko jest możliwe, bo jest to kwestią jego wyobraźni i dobrych chęci oraz sposobu, w jaki to zrobi.

Dodaj komentarz