Zniewolenie w małżeństwie

Zniewolenie w małżeństwie to coraz częstsze zjawisko występujące w społeczeństwie. Przejawia się ono chorym i niezrozumiałym podejściem do małżonka/małżonki. Wydaje się nam, że moja kobieta, czy mój facet jest tylko moja/mój i nie chce, aby z kimkolwiek rozmawiała/ rozmawiał, czy utrzymywał kontakty. Osoba zniewalająca swojego partnera chce stworzyć nowy świat, w którym liczy się tylko małżonek. Osoby zniewolone, jeśli nie pracują, to całymi dniami siedzą w domu nie mając zajęcia, ani z kim porozmawiać. Osoby, które zniewalają swojego małżonka/małżonkę są osobami słabymi psychicznie, mającymi niską samoocenę i żyją w ciągłym strachu, że może mnie zdradzić i odejść. Nie wiadomo skąd biorą się takie myśli, że żona czy mąż może mnie zdradzić. Domyślać się tylko można, że wynika to z faktu, iż sami zapewne by to zrobili i oceniają innych według siebie. Jest to oczywiście mylne podejście. Zniewolenie w małżeństwie objawia się również poprzez kontrolę skrzynki emailowej, sprawdzaniem telefonu, czy też prywatnej korespondencji.

Zniewolenie w małżeństwie to również robienie awantur za rozmowę z kolegą/koleżanką, w której padały miłe uśmiechy i serdeczne gesty. Jednak najczęstszą formą zniewolenia jest szantaż emocjonalny, na podstawie którego wymusza się wykonanie czynności, na które nie mamy ochoty, albo po prostu nie chcemy (np. odbycie stosunku, popełnienia przestępstwa itp.). Rzeczowe traktowanie współmałżonka pokazuje nam, jak bardzo często traktuje się człowieka jak swoją własność, która nie ma prawa mieć własnego zdania. Próby walki ze zniewoleniem są bardzo trudne i należy odpowiednio się do tego przygotować. Na samym początku należałoby powiedzieć swojemu małżonkowi/małżonce, że tak być nie może jak do tej pory. Nie należy doprowadzać do kłótni, ale trzeba rozmawiać na temat zaufania w małżeństwie. Chcąc usunąć ze swojego życia zniewolenie, należy dawać do zrozumienia swojemu partnerowi/partnerce, że bez zaufania zawsze będą obawy o to, co może się jutro wydarzyć, a zakazy czy kontrola nie zbudują tego zaufania, a wręcz przeciwnie.

W kolejnym kroku do budowania zaufania i niszczenia zniewolenia w małżeństwie należałoby odbierać telefony, czytać emaile czy smsy przy partnerce/partnerze. Kiedy zamierzasz spotkać się ze znajomym/znajomą, to zawsze mów o tym swojemu partnerowi/partnerce, oraz spotykaj się w miejscach publicznych. Taki krok na pewno może poprawić atmosferę. Jeśli jednak, żadne zmiany, ani próby życia w małżeństwie bez zniewolenia nie poskutkują, to sam/sama zdecyduj, jakie radykalne działania należy podjąć.

Dodaj komentarz