Zniewolenie w związku

Zniewolenie w związku wygląda podobnie jak zniewolenie w małżeństwie, lecz nie do końca tak samo. Różnica jest dość zauważalna i daje więcej możliwości w związku na rozwiązanie problemu, niż w małżeństwie. Każdy rodzaj zakazów i nakazów czy w małżeństwie, czy w związku nieformalnym ma jedno niezmienne podłoże. Rzeczowe traktowanie partnera/partnerki i strach przed tym, że ktoś może nam odebrać kogoś, kogo kochamy. Strach ten spowodowany jest kompletnym brakiem zaufania i nieuzasadnioną zazdrością, oraz osądzaniem drugiego człowieka wzglądem swojej osoby. Początki zniewolenia w związku nieformalnym zaczynają się w momencie, którego się nie dostrzega. Pierwszym niezauważalnym, lecz bardzo istotnym sygnałem zniewolenia jest zaprzestanie kontaktów z rówieśnikami na takim samym poziomie jak były one poprzednio. Dzieję się tak, ponieważ prośby partnera/partnerki, aby nie wychodzili z kolegami/koleżankami tylko z nim/nią w pewnym sensie nie są zakazam a tylko stawianiem ultimatum, albo ja albo oni. Jednak zachowanie tego typu jest szantażem emocjonalnym, który podchodzi pod manipulację.

W małżeństwie zniewolenie może polegać na sprawdzaniu telefonu, poczty email , czy innej kontroli, lecz jak zostało wyżej wspomniane głównie polega na szantażu emocjonalnym. Stawia się swojego partnera/partnerkę przed wyborem, albo będziesz ze mną na moich warunkach, albo koniec. Niestety większość osób ulega takim szantażom i żyje w związkach opartych na takim szantażu i zniewoleniu. Zauważalne jest to w przypadkach, kiedy twój/twoja przyjaciółka/przyjaciel poznaje faceta/kobietę i nagle nigdy nie znajduje czasu na chwilę rozmowy, czy spotkanie z przyjaciółmi. Z czasem kontakt się urywa i przyjaźń znika w powietrzu jak kamfora. Zachowanie tego rodzaju jest o tyle złe i niezdrowe, ponieważ nie wiadomo kiedy będziemy potrzebowali od kogoś pomocy czy wsparcia. Pytanie, czy da się walczyć ze zniewoleniem i stworzyć związek oparty w 100% na zaufaniu jest oczywiste, ponieważ można.

Najprostszym rozwiązaniem, aby unikać zniewolenia, ale i także samemu nie zniewalać, jest zmiana postrzegania drugiego człowieka. Nie oceniaj swojego partnera/partnerki względem swojej osoby lub zachowaniem innych osób z otoczenia. Nie każdy jest taki sam, każdy człowiek różni się od siebie wieloma cechami charakteru i postrzeganie wszystkich poprzez pryzmat tych samych cech nie pozwoli zbudować związku pozbawionego zniewolenia. Miłość jest sztuką, która nie jest oparta na dopasowaniu zewnętrznym, estetyce czy doskonałości, ale na biciu serc w tym samym rytmie. Dlatego traktuj swojego partnera/partnerkę tak, jak ty chcesz być traktowany/traktowana i pozwól żyć innym tak, jak ty wyobrażasz sobie swoje szczęśliwe życie.

Dodaj komentarz